علت ، تشخیص و درمان خال بکر

[ad_1]

علت ایجاد خال بکر, تشخیص و درمان خال بکر, عکس خال بکر

خال بکر چیست

همه چیز درباره خال بکر

خال بکر یک لکه پوستی قهوه ای مادرزادی است که بیشتر در زمان بلوغ گسترش پیدا میکند و اغلب در مردان دیده میشود.

خال بکر چیست؟

خال بکر ( به انگلیسی : BECKER’S NAEVUS ) یک لکه پوستی مادرزادی غیر سرطانی بزرگ و قهوه ای است که بیشتر در مردان مشاهده میشود. خال بکر معمولا در زمان بلوغ بروز پیدا میکند ولی در برخی موارد میتواند از بدو تولد وجود داشته باشد.

در سال 1949 دکتر ساموئل بکر دو مرد را که دارای عارضه لکه پوستی قهوه ای رنگ با موهای زیاد در بالاتنه خود بودند را به عنوان نمونه هایی از یک بیماری خاص معرفی کرد. از این رو این عارضه به نام دکتر بکر نامگذاری شد.

خال بکر صورت معمولا بیشترین نگرانی را از نظر زیبایی برای بیماران ایجاد میکند.

این عارضه معمولا فقط پوست را درگیر میکند ولی در مواردی ممکن است بافت های زیر پوست مثل پستان و عضلات را درگیر کند که در این صورت به نام سندرم خال بکر شناخته میشود.

معمولا مردان 5 برابر زنان به این عارضه دچار میشود. افراد در غلب موارد فقط یک خال بکر دارند ولی در موارد نادر احتمال بروز تعداد بیشتر هم وجود دارد.

علت ایجاد خال بکر

خال بکر معمولا در یک شانه و قسمت بالاتنه ظاهر میشود. ولی احتمال مشاهده آن در سایر قسمت های بدن نیز وجود دارد.  اغلب تیره است و احتمال رشد بیش از حد مو و آکنه روی آن وجود درد. خال بکر در اثر رشد بیش از حد سلولهای رنگی یا ملانوسیت ها در لایه فوقانی پوست ایجاد میشود که تا کنون علت مشخصی برای آن پیدا نکرده اند.

از آن جایی که این عارضه بیشتر در مردان و سن بلوغ ایجاد میشود ممکن است افزایش میزان هورمون آندروژن عامل گسترش این لک باشد.

خال بکر هیچ گونه عارضه ای برای بیمار ایجاد نمیکند و تنها مشکل برای بیماران زیبایی ظاهری است.

سابقه خانوادگی ارتباطی با خاک بکر ندارد بنابراین نمیتوان گفت این بیماری وراثتی است.

خال بکر, خال بکر روی پوست, خال بکر راه درمان

تشخیص خال بکر

راههای تشخیص خال بکر

خال بکر ابتدا به صورت یک لکه نامنظم قهوه ای روشن روی پوست ایجاد میشود که هنگام بلوغ شروع به بزرگتر ، ضخیم تر و تیره تر شدن میکند. با این که اغلب در بالاتنه دیده میشود ولی ممکن است در صورت ، دست و پا هم ایجاد شود.

خال بکر معمولا با معاینه فیزیکی و بررسی سابقه ایجاد ضایعه توسط متخصص پوست تشخیص داده میشود و پزشک برای اطمینان بیشتر میتواند از نمونه برداری یا بیوپسی و ارسال آن به آزمایشگاه کمک بگیرد.

راههای درمان خال بکر

هر چه گستردگی خال بکر بیشتر باشد درمان آن چالش برانگیز تر است. به همین دلیل روش صد در صد موثر برای از بین بردن کامل عارضه وجود ندارد.

درمان خال بکر با کرم : از آن جا که در  خال بکر سلولهای رنگدانه و فولیکول ها مو در عمق زیادی از پوست قرار گرفته اند درمان خال بکر با کرم نمیتواند تاثیر گذار باشد. کرم درمان بکر نیتجه ای جز صرف هزینه برای بیمار ندارد چون کرم نمیتواند به عمقی که فولیکول های مو یا سلول های رنگدانه قرار گرفته اند نفوذ کند.

خال بکر و لیزر : برای درمان خال بکر باید مراقب باشید که در معرض آفتاب قرار نگیرید . درمان خال بکر با لیزر تقریبا تنها گزینه قابل بررسی است. درمان خال بکر با لیزر میتوانید علایم و رنگ تیره عارضه را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. درمان خال بکر و لیزر کیوسوئیچ ( به انگلیسی : Q-switched ) میتواند تا حدود زیادی نگرانی های شما را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:  خواص روغن ماکادمیا برای پوست و مو

اغلب مراجعین برای درمان خال بکر صورت به دنبال کاهش هر چه بیشتر این عارضه و کم رنگ شدن آن هستند. لیزر کیوسوئیچ بهترین روش شناخته شده برای کمرنگ کردن خال بکر است.

موهای ناحیه بکر را هم میتوانید با کمک لیزر و الکترولیز از بین ببرید معمولا به دلیل عمق فولیکولهای مو، الکترولیز میتواند پاسخ بهتری برای درمان به شما بدهد.

جراحی خال بکر : به دلیل وسعت زیاد این عارضه نمیتوان از روش جراحی برای برداشتن خال بکر استفاده کرد.

لکه پوستی قهوه ای, خال مادرزادی بکر, خال بکر

تتو روی خال بکر

تتو روی خال بکر

اگر روی خال هایتان طرح خالکوبی بیندازید ، مشاهده اولین نشانه های سرطان پوست را مشکل میکند. در حالی که تشخیص زودهنگام سرطان پوست باعث میشود این سرطان مرگبار به سادگی درمان شود.

خال بکر جزو خال های مادرزادی دسته بندی میشود، احتمال ایجاد سرطان ملانوما که یکی از بدترین انوع سرطان به حساب می آید روی خال های مادرزادی بسیار زیاد است که برای تشخیص در مرحله اول نیاز به معاینه ظاهری و فیزیکی دارد. تاتو میتواند  ظاهر خال را تغییر دهد و امکانه معاینه و ارزیابی اولیه برای تشخیص زودهنگام را از بین مبرد به همین دلیل انجام تاتو روی خال بکر توصیه نمیشود.

 

منبع: بیتوته

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

روشهای خانگی پاک کردن رنگ مو

[ad_1] روشهای پاک کردن رنگ مو روش سریع و صحیح پاک کردن رنگ مو در …