معرفی بازی کور و گردله، بازی محلی استان لرستان

[ad_1]

کور و گردله,بازی کور و گردله,بازی محلی کور و گردله

معرفی بازی کور و گردله

هر بازي محلی دنیایی از باورهای فرهنگی یک قبیله و یک محل را در دل خود به امانت دارد، بنابراین با فراموشی هر یک از این بازي ها در روزگاری که تکنولوژی امروزی در حال توسعه است همچنین که قسمتی از خاطره پیشینیان ما را از بین می برد به آسانی گنجایش بسیار زیاد این بازي ها را هم براي ایجاد تنوع در اوقات فراغت را کمرنگ ميکند. در ادامه به معرفی بازي محلی کور و گردله می پردازیم.

بیشتر بخوانید:  بیوگرافی ساقی حاجی پور + عکس

هدف از بازي کور و گردله:
داشتن یک روز شاد و مفرح

معرفی بازي کور و گردله:
بازي کور و گردله جزء یکی از محبوبترین بازي های محلی و بومی استان لرستان میباشد. تعداد بازیکن های بازي کور و گردله بایستی مسلما جفت باشند.

براي آغاز و تعيين نوبت بین دو دسته، نخست با یک سکه ای شیر یا خط می اندازند و یا میتوانید بازي گردو شکستم را انجام دهید و کسی که پایش روی پای دیگری رفت آغاز کننده بازي مي شود.

بیشتر بخوانید:  بیوگرافی مه ‌لقا باقری + عکس مه ‌لقا باقری و همسرش

گروهی که نوبت به انها نرسیده است، بشکل چهارپایه می ایستند و شخصی که به عنوان سر گروه انان برگزیده شده ، رشته نخی به دست یکی از آن ها داده دور تا دور آن ها را می بندد و یک سر نخ را به دست خود می گیرد.

گروه مقابل که در نزدیکی نفرات خوابیده گردش ميکنند ، باید تلاش نمایند تا سوار بر کتف آنان شوند و سر دسته آنان هم با پای خود تلاش ميکند تا به قوزک پای انها بزند.

بیشتر بخوانید:  لباس مجلسی زنانه 98 در بهترین مدل های لباس مجلسی مد سال 2019

هر موقع در این بین پای سردسته به پای یکی از اشخاص حمله کننده اصابت کند، آنان بازي را باخته و بایستی بجاي اشخاص خوابیده قرار گیرند. ولی هر موقع یکی از اشخاص ایستاده سوار بر کتف یکی از اشخاص خوابیده شود، سرگروه دسته خوابیده حق زدن ندارد و باید گروه خوابیده هم چنان در حالت خود باقی بمانند و بازي به همین طريق ادامه پیدا ميکند .

 

منبع: بیتوته

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

عکس نوشته تبریک روز مرد و پدر

[ad_1] عکس نوشته تبریک روز پدر و مرد تبریک روز پدر متن تبریک روز پدر …